Wysoce zjadliwa grypa ptaków

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świdwinie informuje, iż w Europie, w związku z jesiennymi migracjami dzikiego ptactwa wodnego, wzrosło ryzyko wystąpienia nowych ognisk grypy ptaków. W związku z powyższym zaleca się hodowcom drobiu podjąć działania pozwalające na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia tej choroby w gospodarstwie, szczególnie wzmocnić bioasekurację w stadach.

Choroba charakteryzuje się nietypowym przebiegiem a zmiany początkowo mogą ograniczyć się do spadku produkcji i zmniejszenia pobierania paszy. Istnieją również potwierdzone informacje, że choroba cechuje się niską śmiertelnością i jednocześnie wysokim stopniem rozprzestrzeniania się. W związku z powyższym proszę zadbać o odpowiednie zabezpieczenie paszy, ściółki oraz drobiu przed dzikimi ptakami wędrownymi, które są wektorem wirusa HPAI.

Zaleca się:

- utzrymywanie drobiu, z wyłączeniem kaczek, gęsi i ptaków bezgrzebieniowych, w izolacji od dzikich ptaków,

- wyposażenie gospodarstwa w maty dezynfekcyjne przed wejściami/wyjściami do budynków inwentarskich i na teren fermy/gospodarstwa, albo zastosowanie innych rozwiązań technicznych pozwalających na oczyszczenie i odkażenie obuwia przed wejściami do budynków i zapewniających dezynfekcję kół pojazdów wjeżdząjących i wyjeżdżających z gospodarstwa,

- posiadanie i wdrożenie - w przypadku gdy w gospodarstwie utrzymuje się więcej niż 350 sztuk drobiu śrdniorocznie - planu bioasekuracji uwzględniającego profil produkcji tego gospodarstwa.

Obrazek przedstawia ikonę symboliczną pliku Ulotka informacyjna
Typ pliku: PDF, Rozmiar: 109 KB
Wytworzył:
Udostępnił:
Edward Szparaga
(2015-01-29 08:51:12)
Ostatnio zmodyfikował:
Wytworzył:
(2015-01-29)
Udostępnił:
Edward Szparaga
(2016-12-23 09:28:16)
Ostatnio zmodyfikował:
Edward Szparaga
(2023-11-03 11:59:44)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki